Łopian – jakie ma zastosowanie?

Nie ulega wątpliwości, że często niepozorne rośliny do prawdziwy dar natury. Doskonałym przykładem jest z pozoru niepozorny i znany wielu osobom łopian. Chociaż roślina ta, znana również jako rzep, jest słynna głównie z przyczepiających się do ubrań kwiatostanów, to jej odpowiednie stosowanie może doprowadzić do poprawy funkcjonowania organizmu. 

Właściwości łopianu

Ze względu na swoje unikatowe właściwości roślina ta znalazła zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jak i w przemyśle kosmetycznym. Mowa przede wszystkim o korzeniu tej wyjątkowej rośliny. W przypadku zastosowania rośliny w celach leczniczych warto podkreślić jego zdolność na oddziaływanie na trawienie. Stosowanie tej rośliny przyczynia się do zwiększenia ilości soku żołądkowego, żółci w wątrobie, a także zwiększa ilość, wytwarzanych w trzustce, enzymów trawiennych. W praktyce oznacza to, że łopian przyczynia się do poprawy trawienia oraz polepsza wchłaniania składników odżywczych z jedzenia.

Ponadto korzeń łopianu wykorzystywany jest również w przypadku niedużych nieżytów dróg żółciowych, wątroby czy też przewodu pokarmowego. W przypadku zastosowania leczniczego warto również zwrócić uwagę na wykorzystanie łopianu do obniżenia poziomu cukru we krwi u osób zmagających się z cukrzycą. Zastosowanie tej rośliny przyczynia się do normalizowania poziomu cukru we krwi w przypadku cukrzycy typu II. Ponadto wykorzystując tę roślinę można liczyć na zmniejszenie insulinooporności organizmu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zioła na zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz