Kozłek lekarski – w jaki sposób działa?

Chociaż niegdyś różnego rodzaju zioła były jedynie domeną medycyny ludowej, to współcześnie udowodniono, że zioła mogą wybierać pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Bez cienia wątpliwości jednym z nich jest niezwykle popularny w Polsce kozłek lekarski. Jakie ma działanie? Kiedy warto po niego sięgnąć?

Działanie kozłka lekarskiego

W zależności od sposobu użycia kozłek może być wykorzystywany do tak różnorodnych celów, jak oprawa snu, zniwelowanie napięcia w organizmie. Wynika to ze zdolności zioła kozłka lekarskiego do obniżania nadmiernej aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Może być on również wykorzystywany jako doskonały środek na różnego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego oraz układu moczowego.

Z kolei decydując się na użycie kozłka zewnętrznie w postaci naparów nakładanych na skórę głowy można liczyć na ograniczenie lub całkowite zlikwidowanie łupieżu oraz łojotoku. Warto również zwrócić uwagę, że stosując kozłek lekarski w ten sposób można również liczyć na poprawę stanu skóry u osób zmagających się z niektórymi dermatozami. Należy jednak mieć na uwadze, że tak jak większość ziół może w niektórych sytuacjach wywołać działania niepożądane.

Zbyt długotrwałe stosowanie waleriany może prowadzić m.in. do:

– zaburzeń wzroku,

– pogorszenia trawienia,

– mdłości,

– bólów głowy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zioła na zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz